Parteneriat strategic între POLITEHNICA BUCUREȘTI și RoboHub.ai pentru dezvoltarea educației și inovației tehnologice!

POLITEHNICA București anunță semnarea unui parteneriat strategic cu RoboHub.ai, un proiect al Asociației E-Civis lansat în 2018. Acest parteneriat reprezintă o colaborare inovatoare între două entități puternice în domeniul educației și tehnologiei, având ca scop promovarea învățării STEM (știință, tehnologie, inginerie și matematică) și dezvoltarea abilităților generațiilor viitoare în domeniul tehnologic.

Parteneriatul propus între POLITEHNICA BUCUREȘTI și RoboHub.ai oferă oportunități semnificative pentru ambele părți, în special în domeniile dezvoltării tehnologice, cercetării și educației în inteligența artificială și robotică autonomă. Această colaborare poate crea valoare adăugată pentru instituție, studenți și industrie în ansamblu, consolidând poziția POLITEHNICA BUCUREȘTI ca lider în educația și inovația tehnologică din România.

Prin acest parteneriat, POLITEHNICA BUCUREȘTI și RoboHub.ai își propun să ofere acces la educație digitală și să stimuleze interesul pentru tehnologie și inginerie în rândul tinerilor, contribuind astfel la formarea unei viitoare generații de lideri și inovatori în domeniul tehnologic.

Parteneriatul va facilita accesul studenților la programe educaționale de înaltă calitate în robotică și inteligență artificială, contribuind la creșterea oportunităților educaționale, reducerea disparităților sociale și economice, pregătindu-i pe studenți pentru provocările viitoare ale pieței muncii și promovând inovația și educația STEM printre tineri.

Prin combinarea resurselor și expertizei ambelor entități, acest parteneriat are potențialul de a crea valoare adăugată pentru instituție, studenți și industrie în ansamblu, consolidând poziția POLITEHNICA BUCUREȘTI ca lider în educația și inovația tehnologică din România.