Mihnea Costoiu

Președinte

Mihnea COSTOIU este Rectorul Universității de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București și Secretar General al Consiliului Național al Rectorilor din 2012.
A deținut mai multe funcții politice între 2001 și 2014, printre care secretar general, secretar de stat și ministru delegat pentru Învățământul Superior și Cercetare în cadrul Ministerului Educației din România.
În 2012 a fost ales senator în Parlamentul României, iar în 2016 a fost reales senator și membru al Comisiei pentru Educație, Știință, Tineret și Sport, precum și membru în Comisia pentru Afaceri Externe a Senatului.
Începând din 2017, Mihnea Costoiu este membru al Consiliului de Administrație al CESAER (Conferința Școlilor Europene pentru Educație și Cercetare Avansată în Inginerie), în timp ce în 2020 a fost ales vicepreședinte al CESAER și reales în 2022.
El este, de asemenea, membru al Consiliului de Administrație al Agenției Universitare a Francofoniei (AUF) începând din 2017, promovând activ Francofonia academică.

Profil LinkedIn