Institutul Național de Cercetare – Dezvoltare în Informatică – ICI București

Membru fondator

De peste 50 de ani, Institutul Național de Cercetare și Dezvoltare în Informatică (ICI București) este o entitate de pionierat în domeniul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor (TIC) în România. La ICI București, întreaga noastră echipă este dedicată urmăririi cunoașterii, ceea ce duce la dezvoltări transformatoare în domeniu. Fie că se apără împotriva atacurilor cibernetice, criminalistică digitală sau creează soluții blockchain, misiunea ICI este de a susține excelența în cercetare și inovare, încurajând economia bazată pe cunoaștere în România și facilitând o mai bună integrare în peisajul cercetării europene și internaționale.

Activitățile profesionale ale Institutului se bazează pe o infrastructură tehnică robustă și adaptabilă, potrivită pentru cerințele diverse ale proiectelor în derulare, inclusiv infrastructuri de interes național: Registrul Național al domeniilor „.ro”, Infrastructura Cloud ICIPRO și rețeaua națională de Blockchain.

Institutul își propune să contribuie la îmbunătățirea societății, acționând ca un catalizator al progresului în domenii critice. Rezultatele cercetării noastre stau la baza progresului într-o gamă diversă de domenii, de la e-guvernare, e-learning, IoT, orașe inteligente, e-sănătate și bioinformatică până la protejarea infrastructurilor critice, energiei, mediului și dezvoltării durabile Cu accent practic, aplicațiile rezultate din cercetările noastre sunt utilizate în administrație, industrie, IMM-uri și agricultură, îmbunătățind progresiv societatea în care trăim.

Cooperarea cu alte institute de cercetare, universități, instituții de învățământ superior, centre științifice și asociații profesionale a fost și rămâne o prioritate în activitățile ICI București. Direcțiile principale de cercetare în cadrul proiectelor comune sunt stabilite cu peste 80 de astfel de parteneri din diferite țări din întreaga lume.

La ICI București, securitatea, reziliența și excelența servesc drept principii directoare. Astfel, rămânem la curent cu cele mai recente progrese și tendințe din peisajul tehnologic care evoluează rapid. Produsele și serviciile dezvoltate de ICI București exemplifică expertiza și experiența din cadrul cercetării institutului, strângând aprecieri atât în cadrul pieței TIC, cât și în comunitatea științifică.

ICI București Website